Postępy przy rozbudowie monasteru w Turkowicach

Z Bożą pomocą i dzięki wsparciu wiernych, którzy włączyli się do akcji „Wspólne Dzieło 2020” prace budowlane w turkowickim monasterze postępują. Został zakończony pierwszy etap budowy cerkiewki p.w. św. Paraskiewy Turkowickiej (stan surowy zamknięty). Na dzień dzisiejszy cerkiew ma wstawione okna i drzwi, wewnątrz jest zamontowana instalacja elektryczna i wodno-kanalizacyjna, główna kopuła cerkwi została pokryta złotą blachą. Obecnie prowadzone prace polegają na przygotowaniu pozostałych elementów dachu pod pokrycie blachą miedzianą, którą należy zakupić (wraz z miedzianym orynnowaniem).

W budynku monasterskim powoli dobiega końca montaż więźby dachowej. Dachówka i okna również już czekają na swoją kolej, gdyż ich zakupu udało się dokonać wcześniej.

Najbliższe konieczne wydatki związane z rozbudową monasteru, będą dotyczyć zakupu blachy miedzianej i orynnowania na cerkiew, izolacji termicznej budynku cerkwi, zakupu drzwi drewnianych zewnętrznych (6 sztuk) oraz obróbek drewnianych wokół okien na parterze i poddaszu budynku monasterskiego, a także blachy (obróbki) i orynnowania na dom monasterski. Koszt tych materiałów (ponad 200 tysięcy złotych) przewyższa nasze obecne możliwości finansowe, gdyż pozyskiwane z ofiar środki przez cały czas były rozdysponowywane na bieżące zakupy materiałów budowlanych, wykonanie kopuły czy wynagrodzenia pracowników budowy.

W związku z trudną sytuacją finansową, zwracamy się z gorącą prośbą o wsparcie do wszystkich naszych wiernych, sympatyków Prawosławia i wszystkich ludzi dobrej woli. Wasze imiona zostaną wprowadzone do monasterskiego synodika i pamięć o Was, jako o fundatorach monasteru, będzie zapisana w historii. Już dziś podczas Proskomidii i czytania psałterza modlimy się za wszystkich ofiarodawców i jeszcze przez długi, długi czas będziemy za Was wznosić do Boga nasze codzienne skromne, aczkolwiek gorące modlitwy z ogromną wdzięcznością i prosić, by nad każdym z Was nie ustawało błogosławieństwo i opieka Bogurodzicy!

Mamy wielką nadzieję, iż nasza prośba spotka się z Państwa zrozumieniem i serdecznym odzewem oraz że i tym razem nie zostawicie nas w potrzebie i dzieło rozbudowy turkowickiego monasteru – nasze tegoroczne „Wspólne Dzieło” będzie w dalszym ciągu kontynuowane i – na co liczymy – pomyślnie zakończone na chwałę Bożą.

Jednocześnie przypominamy, że imiona wszystkich, którzy okazali i jeszcze, mamy nadzieję, okażą nam swoje finansowe wsparcie w ramach akcji „Wspólne Dzieło”, zostaną umieszczone pod krzyżem w kopule nowej cerkwi. O terminie uroczystości będziemy informować na naszej stronie internetowej: www.monasterturkowice.pl oraz na naszej stronie na Facebooku, gdy tylko ustanie trudny czas pandemii. Jednak już dziś mogą Państwo śledzić na tych stronach bieżące postępy w budowie i najważniejsze wydarzenia w życiu monasteru, a także za pomocą strony internetowej skorzystać z możliwości przesłania e-zapiski, postawienia świecy intencyjnej lub dokonania zakupu monasterskich wydawnictw i produktów (w zakładce SKLEP). Ofiar można dokonywać na konto monasteru
(Monaster Opieki Matki Bożej, 22-546 Turkowice 133):

PKO S.A. 90 1240 2829 1111 0010 2240 1819

lub też na konto walutowe: PL 34 1090 1522 0000 0000 5260 1189 (SWIFT: WBKPPLPP)
Prosimy pamiętać o dopisku „Wspólne Dzieło” i imionach ofiarodawców.
W razie potrzeby prosimy o kontakt:
Kom. 519-803-932 lub 502-659-828
E-mail: monaster.turkowice@gmail.com lub monaster@turkowice.pl