Zaśnięcie Najświętszej Bogurodzicy

Schyłek lata…Coraz chłodniejsze, otulone mglistym szalem poranki, krótsze, pachnące palonym kartofliskiem dni, coraz bardziej powściągliwe promienie słońca i rozżarzone pomarańczem popołudniowe niebo… To znak, że lato powoli zasypia, ustępując miejsca nadchodzącej jesieni… I na tym tle wyjątkowe wydarzenie w roku liturgicznym naszej cerkwi…

Uspienije… To przepiękne święto ku czci Bogurodzicy, poprzedzone dwutygodniowym, srogim postem, jest ostatnim z rzędu Dwunastu Wielkich Świąt, jakie odchodzimy w naszej Cerkwi, by okazać naszą miłość i wdzięczność Matce Bożej, która jest i naszą Matką.

Chcących dowiedzieć się nieco więcej o genezie tego święta, o związanych z nim zwyczajach (święceniu ziół i warzyw, Czynie o Panagii) odsyłamy do książki „Nasza wiara od kuchni” (dostępna w naszym sklepie internetowym). To barwna opowieść o duchowym bogactwie Prawosławia i kwestiach ważnych dla każdego prawosławnego chrześcijanina (m.in. postach, świętach, tradycjach i zwyczajach, postnych przepisach i wielu innych).